927x127 HEAD VPRAVO

Co prozrazují jednotlivé obratle?

  • Napsal(a) Blanka Žáčková

K nejrozšířenějším zdravotním problémům moderní civilizace určitě patří bolavá záda a problémy s páteří. V páteři můžeme číst jako v knize – každý obratel souvisí s určitým orgánem, částí těla a také psychickým problémem.

Krčních obratlů máme 7 (C1C7) a velmi důležitý je 3. krční obratel, který, pokud je zablokovaný, ovlivňuje naši psychiku a zdraví.  Souvisí dále s trojklanným nervem, hučením a pískáním v uších – tinnitem, se zuby a také s akné a ekzémy. Psychicky souvisí s naší nerozhodností, malou sebedůvěrou a také tím, že si nakládáme více věcí na sebe, než můžeme zvládnout. Proto se po odblokování tohoto obratle obvykle pacientům hned uleví. Krční páteř souvisí i s naší bederní oblastí – ovlivňuje vrchní část páteře a naopak. Vše je v těle propojeno. 7. krční obratel bývá často vystouplý a tvoří tzv. hrb – souvisí s rameny a štítnou žlázou. Z hlediska psychiky též se vztekem a držením napětí v sobě. Dornovou metodou jde obratel krásně vrátit zpět, důležité je samozřejmě cvičení.

Při nesprávném držení páteře se naše tělo sype jako domeček z karet.

Hrudních obratlů máme celkem 12  (Th1Th12) a souvisí s našimi plícemi, dýcháním a srdcem. Pokud je některé žebro zablokované – máme pocit infarktu – pocit, že se nemůžeme pořádně nadechnout.   Lidé, kteří se stále hrbí u počítače, při chůzi nebo při řízení auta mívají hrudní koš stažený a orgány v něm (srdce, plíce) nemůžou správně pracovat. Hrudní koš při dlouhodobém hrbení může klesnout až o 12 cm, a tlačí tak i na orgány trávicí – začínají problémy se žaludkem. Dalším tlakem na střeva vznikají problémy s peristaltikou a může docházet i k rotaci pánve, která zase souvisí s kyčlemi, koleny a kotníky. Nakonec padá klenba a naše tělo se sype jako domeček z karet.

Stačí tedy správným cvičením, správnou technikou a dýcháním opět otevřít a narovnat hrudník, a postupně danými cviky srovnávat i pánev.  Velmi účinná je Dornova metoda. Pokud uvolníme mezilopatkové svaly při masáži, klientovi se hodně uleví i v rovině plicní a trávící. Mohou pomoci i baňky, či jiná technika. Hrudní páteř souvisí psychicky s naším příjímáním a dáváním, sebeláskou naším strachem ze života.

Spodní část zad tvoří 5 obratlů bederních (L1L5) – je to oblast oslabených ledvin – vztahů a našich strachů. U klientů často začínám jen přiložením rukou, aby měli pocit bezpečí a přijímali teplo a lásku. Stává se, že se díky pouhému doteku i rozpláčou a dají průchod svým emocím.

Klienty učím svou oblíbenou sestavu cviků, kterou mám od svého letitého učitele a úžasného terapeuta a člověka Vladimíra Neruda: Pokud uvolníme pánev a vrátíme do centrální pozice, vše, co je v pánvi uložené, se srovná a upraví – ženské problémy, bolesti menstruační, zácpy, problémy se střevy, močové cesty. 

5 obratlů křížových (S1S5) tvoří naši kostrč a spojují nás s matkou zemí. Často slýcháme o 1. čakře a ta je opravdu velmi důležitá. Zkusme někdy dýchat jakoby kostrčí, naší kořenovou čakrou do břicha – tím si krásně uvolníme vše, co je v nás stažené.

Při problémech s páteří je velmi účinná REFLEXNÍ TERAPIE nohou a uší.

Ať už vás záda bolí kdekoliv, je potřeba reflexně ovlivňovat i páteř krční a hrudní. Jemně promasírujte oblast reprezentující celou páteř, citlivým a bolestivým místům se věnujte více, při bolestech provádějte masáž i několikrát za den.

Důležitá je i skladba jídelníčku – vyvarujte se kyselinotvorným potravinám, jako jsou cukr, maso a živočišné bílkoviny, tvrdé sýry, káva, alkohol, černý čaj, ovocné čaje a také vynechejte lilkovitou zeleninu (brambory, rajčata, papriky) – obsahuje solanin, který váže sůl do vazivových pouzder a způsobuje tak bolesti kloubů a páteře. Naopak zařaďte dostatek zeleniny, tepelně upravené i syrové, celozrnné obiloviny, luštěniny.

A samozřejmě nezapomínejme na správně prováděnou pravidelnou pohybovou aktivitu!

Na závěr bych chtěla dodat, že naše páteř je náš život – jaký život žijeme, takovou páteř máme. PROTO ŽIJME V LÁSCE A NASLOUCHEJME SVÉMU TĚLU.

Celostní medicína

Osobní rozvoj

Zdraví a krása

// EOF