927x127 HEAD VPRAVO

Malá ochutnávka ze Sféry 2/2017

Vlasy – krása i ochrana naší hlavy

 Vlasy jsou tvořené především bílkovinou nazývanou keratin, který svou strukturou určuje pevnost, tažnost a pružnost vlasu. Dále vlas obsahuje melanin, který mu dodává barvu, vodu, stopové prvky, tuky a další bílkoviny.

Na průřezu je vlas tvořen třemi základními vrstvami. První vrstvou je kutikula, vnější vrstva vlasu, funguje jako ochranná bariéra proti mechanickým a chemickým vlivům z vnějšího prostředí. Druhou vrstvou je vlasová kůra složená z protáhlých buněk tvořících dlouhá vlákna, která jsou spojena mezibuněčným tmelem. Díky tomu je vlas elastický a pevný v tahu. Třetí vrstvou je vnitřní část, dřeň. Dobrý stav vlasů si vyžaduje kvalitní krevní zásobení vlasových váčků (folikulů), ze kterých celý vlas vyrůstá.

Víte, že průměrný počet vlasů v mládí je kolem 100 000? Lépe jsou na tom světlovlasí, ti mají 140 000 a zrzaví mají nejméně (80 000). Tloušťka vlasu je 42-95 mikrometrů. Vlasy narostou za měsíc průměrně o jeden centimetr, v létě je to i více, v zimě naopak méně. Každý člověk denně ztrácí velké množství vlasů, až 100 za den. Tento stav je přirozenou výměnou a nejedná se o nemoc. Vlas roste přibližně 2 - 6 let a poté vypadává. Když jeden vypadne, vyroste na jeho místě druhý. Každý vlasový kořínek má v průběhu existence postupně až 12 vlasů.Základními funkcemi vlasů je termoregulace, čili chránit pokožku hlavy před nadměrným UV zářením, izolovat před horkem a zimou. Nesmíme však zapomenout také na funkci estetickou, jelikož bohatá, lesklá a zdravá hříva zvyšuje naše sebevědomí. V dnešní době si na pěkně upravené vlasy potrpí nejenom ženy, ale i pánové.

Lidé od pradávna pečovali o svůj celkový vzhled. Nejprve používali kostěných a bronzových ozdob, později věnovali velkou pozornost i účesům a zdobení vlasů. Délka a úprava vlasů se odvíjela od společenského postavení, náboženství a tehdejší doby. Ve starověkém Řecku byly dlouhé vlasy symbolem bohatství a moci, zatímco krátké vlasy znamenaly podřízenost. Staří Řekové měli několik hrdinů, kteří nosili dlouhé vlasy, včetně nejvyššího boha Dia, Achillea a Hectora. Ženy v římské době si svých dlouhých vlasů považovaly, poukazovaly na svobodu, zdraví a majetnost. Každá doba s sebou nesla jinou kulturu vlasů. Ani historie se neobešla bez potíží s vlasy. V dlouhých vlasech a honosných účesech se rády držely různé nečistoty a vši. Proto ve starověkém Egyptě nosili lidé vyholené hlavy z hygienických důvodů.

Jak poznáme zdravé vlasy?

Zdravé vlasy rostou ze zdravé pokožky, pokud je zajištěno optimální prokrvení a zásobování vlasové cibulky živinami. Zdravé vlasy jsou husté, lesklé, pružné, a vypadávají jenom v přirozené míře. Pokud máte takové vlasy, zřejmě máte v pořádku i všechny orgány v těle. Pokud se však lámou, nadměrně padají, jsou suché nebo naopak mastné ukazují pravděpodobně na možné zdravotní problémy. Tradiční čínská medicína vlasy spojuje s dráhou ledvin a jater. Husté, lesklé vlasy ukazují na zdravou čchi energie ledvin a jater.

Vypadávání vlasů

Padání vlasů je přirozeným procesem, nesmí jich však být mnoho. Nadměrné vypadávání je velmi častým problémem. Mnohdy nám vlasy padají i při častém barvení, nešetrném mytí a fénování vlasů. Také stahování do culíku a nesprávné česání nás může stát více vypadaných vlasů, než je třeba. Proto je nutná šetrná a jemná péče. Příčinou může být dlouhodobý stres, hormonální nerovnováha u žen po porodu i závažná onemocnění. Pro zlepšení problému s padáním vlasů se doporučuje do stravy zařadit oves, amarant, červenou řepu, mrkev, špenát, červené hrozny, třešně, švestky, meruňky, sezamová a slunečnicová semínka. Cílem léčby padání vlasů je odstranění příčiny, podpora imunity, detoxikace organismu, doplnění živin, vitaminů a minerálů. Tradiční čínská medicína popisuje, že jde většinou o nedostatečnost krve v játrech nebo nedostatek esence ledvin, proto podporou a vyrovnáním nedostatečnosti navrátíme vlasům zdravý vzhled.

Alopecie neboli plešatost je náhlá ztráta vlasů, které vypadávají obvykle v celých chomáčích. Příčiny mohou být různé, většinou dědičné, dlouhodobý stres, nesprávné stravování.

Autor : Petra Strmišková

 Celý článek najdete v tištěné Sféře 2/2017

Celostní medicína

Osobní rozvoj

Zdraví a krása

// EOF