927x127 HEAD VPRAVO

Slunce a my

  • Napsal(a) Vladimír Ďurina

Slunce a my Kam nechodí slunce, tam chodí lékař!

Opalujete se rádi a slyšíte ze všech stran, že byste mohli dostat rakovinu kůže? Vědci objevili virus vyvolávající sice vzácný, ale velmi nebezpečný typ rakoviny kůže, který postihuje především starší lidi s narušeným imunitním systémem.

Výskyt tohoto druhu rakoviny v posledních letech rychle stoupá. Jde o závažné onemocnění, protože buňky nádoru se mohou rychle šířit tělem a zakládat další, druhotné nádory. Genetické analýzy prokázaly, že se v nádorech vyskytuje virus ze skupiny polyomavirů. Tento typ virů byl objeven poměrně nedávno a byl dáván do souvislosti především se záněty močových cest a zápaly plic. Teď se zdá, že nákaza tímto virem může vyvolat i nebezpečné nádorové bujení.

Síla rostlin

Unikátní rostlinou, jež má potvrzené účinky brzdění růstu buněk rakoviny kůže, je Maytenus ilicifolia. Když už se budete slunit, prozradím vám, že tato rostlina má silné antioxidační účinky srovnatelné s vitaminem C. Slunění způsobuje stárnutí kůže, protože při něm vzniká určité množství volných radikálů, které stárnutí urychlují.

Maytenus ilicifolia ale neumí jen pomáhat chránit před slunečními paprsky. Celkově vás vzpruží. Jedná se totiž o silné tonikum a afrodiziakum. Pro ženy má o to větší význam, že je plná fytoestrogenů a pomáhá omlazovat jejich organismus. Po slunění doporučuji krém s ozonem (ozonovou kosmetiku) vhodný zejména, když to přeženete a trochu si připálíte kůži. Ozon zarudlou pokožku rychle zahojí a aktivní kyslík ji oživí.

Nebojte se opalování, v malé míře je prospěšné!

Díky němu vzniká v těle vitamin D, který má mnoho ochranných účinků. Tak například bylo zjištěno, že ochraňuje muže proti rakovině prostaty. Je důležitý pro pevné kosti a chrání proti křivici. Ukazuje se, že jeho nedostatek má vážnější a širší důsledky. Většina tkání buněk v lidském těle má receptory pro vitamin D, naprosto nezbytný pro celkové zdraví. Podle vědců z bostonské univerzity ovlivňuje nejméně 200 genů včetně těch, které mají vliv na buněčné rozmnožování, diferenciaci a umírání buněk.

Současná průměrná denní spotřeba Američanů je 230 jednotek (IU) vitaminu D denně, potřebná dávka je ale 1500 až 2000 IU denně. Kanadští lékaři dokonce oficiálně doporučili těhotným ženám, aby zvýšily denní konzumaci vitaminu D na 2000 jednotek. Vitamin D je rozpustný v tucích. Lze ho získat slunečním zářením, přesněji působením jeho ultrafialové složky, nebo v potravě. Ultrafialové paprsky působí na provitamin uložený v hlubších vrstvách kůže, ten se změní na vitamin a vstřebá se. V potravě je vitamin D obsažen v rybím tuku, sardinkách, slanečcích, tuňáku, lososu a také v mléce a mléčných výrobcích.

Předávkování vitaminem D se dostavuje až po každodenní konzumaci 20 000 jednotek po delší dobu, čehož je poměrně obtížné dosáhnout. Projevuje se nadměrnou žízní, nevolností, svěděním kůže, zvracením. Před časem tým vědců z amerického Harvardu uveřejnil první výsledky dlouhodobého výzkumu vztahu roztroušené sklerózy a nedostatku vitaminu D. Výzkum zahrnoval sedm milionů krevních vzorků vojenského personálu. Ukázal, že u lidí s krví obsahující dostatek vitaminu D byla v průběhu sledovaných dvanácti let o více než šedesát procent nižší pravděpodobnost výskytu roztroušené sklerózy. Podařilo se dokázat, že existuje souvislost mezi nízkým obsahem vitaminu D a roztroušenou sklerózou, nepodařilo se však určit, co bylo příčinou a co následkem. Zda nízká hladina vitaminu D napomáhá k roztroušené skleróze, nebo zda lidé v důsledku této nemoci mají málo vitaminu D.

Vědci také prokázali význam vitaminu D v boji proti infekčním chorobám, zejména TBC. Zjistili, že dojde-li k nákaze tuberkulózou, receptory v imunitním systému (makrofágy) stimulují přeměnu cirkulujícího vitaminu D do jeho aktivní formy. Má-li ho člověk dost, vytvoří vitamin D peptidy, které bacil TBC zničí. Jsou přesvědčeni, že podobný scénář existuje i u jiných infekčních chorob.

Takže na závěr můžeme jen říci – užijte si léto!

 

autor: Vladimír Ďurina

uveřejněno v časopise Sféra, vydání 07/2011

Celostní medicína

Osobní rozvoj

Zdraví a krása

// EOF